עיר שווה באר שבע

עיר שווה באר שבע

מאילת ועד דן: דיויד עזרן עם המלצות דרומיות.

בתחנה בבאר שבע עמד קטר ומספרו 70414, קטר קיטור תשוש, קטר קיטור ישן, עמד בתחנה והעלה ישן. הקטר עדיין עומד שם במתחם התחנה – זה בדיוק מה שהופך את העיר הזאת לאחרת ומיוחדת, עיר ישראלית אמיתית. מופתעים? חכו, רק התחלנו.

מתחם הקטר נמצא בעיר העתיקה של באר שבע, עיר בת 120 שנים שבנו התורכים בתקופת האימפריה העות'מאנית, אבל חלקכם בטח רק עכשיו מגלה אותה. אל תרגישו לא בנוח, נהפוך הוא – אתם עם הרוב, רק בשנים האחרונות החל רוביק דנילוביץ' במהפכה אמיתית שבאה ואומרת - את כל הנכסים התיירותיים שהוזנחו כל השנים, נדאג להראות לעולם – ויש מה לראות.
בואו נתחיל עם הרכבת התורכית שנבנתה ונמחקה עם השנים - את הקטר המקורי בכלל התיכו – רק מבני התחנה נשארו מקוריים. זה לא מנע מראש העיר ליצור קשר עם התורכים ולקנות מהם דגם תואם למה שבנו פעם. מה שלא לקח בחשבון אדוני ראש העיר הייתה המרמרה. התורכים באמת התמרמרו עלינו ולא היו מוכנים לעשות איתנו עסקים.
המוח היהודי, כמו המוח היהודי חשב ואמר "ככה מדברים? נארגן תרגיל!". פתחו חברת קש בריטית שביקשה קרון תואם לאחד המוזיאונים הנבנים בלונדון והתורכים מכרו גם מכרו. הקטר כיום בתחנה בבאר שבע נראה בדיוק כמו המקורי ומחכה לקהל הרחב שיבוא להצטלם ולשמוע את סיפורו.

שדרות טוביהו 65, פינת עלי דייויס, העיר העתיקה. 08-6205004, יש לתאם סיורים מראש.
beer-sheva.muni.il/Visitors/OldCity/pages/katar

 

צילום: יח"צ

 

את הביקור בעיר העתיקה של באר שבע מתחילים במתחם הקטר שחודש ועבר שחזור ומשם ממשיכים לגן אלנבי - אחד מהגנים הציבוריים הראשונים בארץ. הוקם בשנת 1902 על ידי התורכים גם כן (שנתיים אחרי שהקימו את העיר העתיקה באר שבע ב-1900) הגן הוסב להיות בין היתר לזכרו של הגנרל אדמונד אלנבי רק לאחר מלחמת העולם הראשונה. כיום נמצא הגן צמוד לבסיס פיקוד דרום שבתוכו אפילו נמצאת סראייה - ארמון תורכי שהיה חלק מהתרבות העות'מאנית, וההחלטה האחרונה של בוגי יעלון לפני עזיבתו את משרד הביטחון הייתה לפנות עד 2030 את בסיס פיקוד דרום לחלק אחר של העיר – החלטה נכונה. במרכז הגן קיימת פרוטומה של הגנרל אלנבי, יחסית חדשה משנת 2006 – המקורית הושחתה במרד הערבי הגדול ב-1938, בכל זאת הערבים כעסו על התנהלות הבריטים פה שהובילו את היהודים יד ביד לעבר מדינה משלהם.

רחוב העצמאות, פינת הרצל 46.
beer-sheva.muni.il/Visitors/Attractions/Parks/pages/alenbi

 

צילום: באדיבות מנהלת עיר עתיקה

 

לא הייתה קמה כאן מדינה יהודית אילולא שחרורה של ארץ ישראל מידיהם של התורכים, ותודה לבריטים. בית קברות לחללים מהאימפריה הבריטית שלחמו בעיר באר שבע במלחמת העולם הראשונה ושחררו אותה מידי התורכים, נמצא עדיין בבירת הנגב. אז החליטה הממלכה הבריטית שכל חייל הנופל ייקבר במקום בו נפל ולכן בבית העלמין בעיר העתיקה של באר שבע אפשר לראות חללים בריטים, אוסטרליים וני זילנדים. בנוסף אפילו מגן דוד אחד על קבר של חייל יהודי שלחם איתם – סימור ואן ברג שלפי שמו אפשר להסיק שהיה יהודי הולנדי. בית העלמין מטופח ונראה יותר כמו פארק פסטורלי שלגמרי לא מפריע לדיירי בנייני המגורים הסמוכים.

רחוב העצמאות 81, העיר העתיקה.
beer-sheva.muni.il/Visitors/OldCity/pages/britishcemetery

 

צילום: יח"צ מרכז אנזק ב"ש

 

עם המקום הבא בבירת הנגב כדאי להיזהר... בקטע טוב. לפני כשלוש שנים נפתח בעיר מרכז המבקרים השער לנגב – המרכז יכול עוד לגרום לכם לממש את חזונו של בן גוריון ולרצות לעבור לגור בנגב. מרכז מבקרים אינטראקטיבי מאוד – באמצעים טכנולוגים ומלא טאצ'ים לומדים להכיר את הנגב מקרוב: היסטוריה חלוצית, הזדמנויות בהווה ופוטנציאל עתידי הגלום בנגב. הדבר היפה הוא שאת סיפורו של הנגב מספרים בסרטונים ואנימציות אנשים אמיתיים שחיים שם ומאושרים ממש.

ההגנה 30, פינת נגבה, בית בלומפילד באר שבע. בתיאום מראש בלבד.
negevisit.org.il

 

צילום: נדב אברהמוב

 

את האושר לחיות בבירה הדרומית אפשר לראות על פניו של האמן דניאל טולדנו שלקח את המילה פריון ויצר ממנה יצירה אחת שלמה המתורגמת לעבודות חימר, שיש, עץ, זכוכית וברזל – בקשו לפגוש אותו בגלריה 44 על מנת לשמוע את המחשבות שלו. מרתק גם אם אינכם חובבי הז'אנר - מדובר בטיפוס מיוחד שאפילו לא יודע איך הוא יוצר, "הכל בראש" הוא אומר ולא מבין איך ידיים מצליחות לייצר מחשבות.

העיר העתיקה, באר שבע.
visitbr7.co.il

 

צילום: שוהם אפרתי

 

הילדים בבאר שבע גדלים יפה – יש להם בעיר בין היתר את מוזיאון הילדים לונדע שהוא הרבה מעבר לעוד מוזיאון. מוזיאון הילדים של באר שבע הינו רב גילאי והמתחמים והמשחקים בו תוכננו במטרה לספק חוויה משפחתית. במוזיאון למידה המבוססת על משחק, כולל משחקים בנושאים חשובים מחיי היומיום דוגמת ניהול משאבי כסף וזמן, תרבויות ושפות שונות וכדומה. 3 קומות צבעוניות עם 50 מיצגים שעוזרים לילדים לגלות את מקומם במרחב המשפחתי והחברתי.

דוד הראובני 25, באר שבע. 08-6226926.
lunada.co.il

 

צילום: אולפני קקטוס, גיל נמט 

 

אל תוציאו מהר את הארנק – חפשו בווייז את פארק הילדים. הפארק קיים בעיר מ-2017: 54 דונם עם אגם מלאכותי, אי פיראטים, מגדלור, מפל מים, גשרים ושבילי מים.

אגוז 35, באר שבע. 08-6463777.
beer-sheva.muni.il/Visitors/Attractions/Parks/pages/childrenspark

 

צילום: אולפני קקטוס, גיל נמט 

 

פרפורמנס רוק היא רשת קירות טיפוס ראשונה מסוגה בארץ שהחליטה להביא את הטיפוס אל לב המרחב העירוני ולכן תמצאו סניפים שלה בתל אביב, מודיעין ורגבה – ויש גם בבאר שבע. קיימת בעיר קהילת מטפסים מתרחבת שלוקחת את עצמה מאוד ברצינות ותעשה את הכל על מנת לקדם את הבולדרינג. אנשים מתחילים לטפס ונשאבים לזה, יש כיום כבר נבחרת שמייצגת את המדינה. על מנת לתחזק את הקהילה הזאת ולאתגר אותה כל פעם מחדש, מוחלפים מדי שבוע לפחות 20% מהמסלולים.

העצמאות 4, באר שבע. 08-6272721.
performancerock.co.il/branch/beer-sheva

 

צילום: דיאגו מיטלברג 

 

איפה אוכלים?

אוכל טעים, בריא, מזין ומנחם – הכי חשוב. אבל כשיש גם סיפור למבנה בתוכו נמצאים – זה לחלוטין מוסיף תבלין לאוכל. למשל, מסעדת בוצ'רי בעיר העתיקה של באר שבע – מסעדת בשרים כשרה ומשובחת אשר שוכנת בבית הנגבי - הבית בו גר סגן אלוף מיכאל הנגבי שהיה המושל הצבאי של באר שבע לאחר שחרורה במלחמת העצמאות ושימש כמושל האוכלוסייה הראשונה בעיר לפני שמינו ראש עיר ראשון בשנת 1950.

רחוב ההסתדרות 22, באר שבע. 072-3303700.
butchery.rol.co.il

 

צילום: בן גבאי

 

איזו קובה בא לכם? קובה דלעת, קובה חמוסטה, קובה סלק, קובה במיה, קובה אורז, או בכלל קובה בפיתה? ברחוב קק"ל בעיר נמצא מקום שמוכר קובות במגוון רחב של ורסיות, המקום היחיד בעולם שמוכר רק קובה.

קק"ל 63, באר שבע. 077-9908232.

 

צילום: אדי גוריליצקי

 

ברחוב מצדה תמצאו חנות קטנה ומתוקה עם למעלה מ-30 סוגי קוקיז, כשהכל מיוצר בעבודת יד במקום, כולל פרלינים, גלידות שמנת, ואפילו עוגיות טבעוניות.

דרך מצדה 35, באר שבע. 077-4504032.
facebook.com/HeyCookieB7

 
 

הייחודיות של המסעדה ברחוב ראובן רובין מתחילה במיקום ומסתיימת במעדניה שמציעה לחמים, גבינות וריבות לארוחת בוקר ויינות משובחים לארוחת ערב. אתם לא טועים, מתחת לבניין המגורים שוכנת לה מסעדת OH LA LA והיא טעימה או לה לה.

ראובן רובין 3, באר שבע. 08-6329999.
ohlala.co.il

 

צילום: עידן אסלן

 

מכירים מקומות שמבטיחים Food & Vibe? מצאתי מקום שגם מקיים, במרכז הקניות MALL7 – ביקור בקפה לביא חובה!
הע"ל 30, באר שבע.
facebook.com/Caffelave

 
 

ואיפה ישנים?

חד משמעית – לה פינקה. על רחוב סמילנסקי המפורסם בעיר, ישן מול חדש. בתוך העיר העתיקה שוכן לו מלון סוויטות בוטיקי ללינה זוגית או משפחתית. ללא ארוחות או חדר אוכל, אבל מי צריך לאכול במלון כשכל הקולינריה מסביב. אל תתנו לשם לבלבל אתכם – לה פינקה: מקור השם באחוזות הגדולות בדרום אמריקה – חפשו בחצר המקיפה את בניין הסוויטות את עצי הפרי והנוי והפליגו במחשבות לחוות אשר במדבריות.

צילום: מאור מויאל

לאלרן ביטון הבעלים ניסיון אירוח של 10 שנים בעיר העתיקה של באר שבע. בעבר אירח בבתי הארחה קטנים, אך הוא והשותף מתן הבינו שהגיע זמן לפתוח מלון בוטיקי ומודרני בעיר. אשתו של אלרן מעצבת פנים ואת הטאץ' המיוחד שלה בעיצוב אי אפשר לפספס, בחוץ מראה עתיק עטוף אבן ירושלמית, ובפנים אירופה, "פתחנו את המלון לפני כ-3 שנים ולמרות הקורונה המצב היה מעולה והמלון דורג הכי גבוה שיש, יש המון לקוחות חוזרים", אומר אלרן ביטון מבעלי המקום.

צילום: מאור מויאל

מה מפתיע אותך לטובה?
"תיירים מכל קצוות עולם, מאוסטרליה עד דרום אמריקה, שבאים לטייל ולעבוד בבאר שבע. בנוסף, יש המון כלות גם שבאות להתארגן בסוויטת חתן וכלה במלון לה פינקה".

ומה חסר לך?
"קידום והקלות עסקים קטנים על ידי עיריית באר שבע".

מה התכנונים לעתיד?
"המשך פיתוח העיר העתיקה בבאר שבע ופתיחת עוד עסקים בתחום האירוח. אנו רואים משנה לשנה עלייה ומתאימים את עצמנו לגדילה בתחום".

ברחוב סמילנקי בו ממוקם המלון המון בתי קפה ומסעדות מעולות, לעיתים יש ברחוב ירידים ופסטיבלים שונים כמו פסטיבל סמילנסקי, פסטיבל האורות, ירידי פורים ועוד. יש משפט יפה של וולט דיסני המלווה את הבעלים של המלון, "אתה יכול לחלום ולעצב את המקום היפה ביותר בעולם, אך נדרשים אנשים כדי להפוך את החלום למציאות".

סמילנסקי 52, באר שבע.
lafinca.co.il

קצת עליי

דיויד עזרן,
מגיש בתוכניות טלוויזיה שונות ברשת 13 ובערוץ הכנסת,
שדרן ברדיו חיפה וברדיו חם-אש, כותב תוכן ועיתונאי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *